Laboratóriumban vizsgálták Magyarország Cukormentes Tortáját.

Augusztus elsején végre kiderült a titok: 2024-ben Magyarország Cukormentes Tortájának a Zöld Málnát választották. A Laboratorium.hu a látványra gyönyörű torta belső értékeire is kíváncsi volt, ezért megkérdezte az Eurofins Food &Feed Testing Hungary Kft. újpesti akkreditált vizsgáló laboratóriumát, mi minden történt a győztes tortával, és hogy valóban cukormentes-e az ínycsiklandozó sütemény. Magyarország Cukormentes Tortájának ugyanis immár tizenhárom éve ki kell állnia egy rendkívül fontos próbatételt, a laboratóriumi vizsgálatot...

A Magyarország Cukormentes Tortája versenyt 13. alkalommal rendezte meg az Egy Csepp Figyelem Alapítvány és a Magyar Cukrász Ipartestület. A cukrászok elsősorban a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által jóváhagyott alapanyaglistát használták fel tortáik elkészítéséhez. Az idei nyertes torta, a “Zöld Málna” alkotói a szegedi Reök Kézműves Cukrászda és Kávéház cukrászai, Novák Ádám és Csonka László.

A torta piros, mint a málna, zöld, mint a pisztácia, elegáns, mint a rózsa – olvasható az Egy Csepp Figyelem Alapítvány sajtóközleményében. Ki ne szeretne egy ilyen tortaszelettel közelebbről is megismerkedni? A látványra is gyönyörű tortának a belső értékeire is kíváncsiak voltunk: az Eurofins modern újpesti vizsgáló laboratóriumában minden győztes tortának ki kell állni az utolsó próbatételt.

„A tortán a már szokásos tápérték vizsgálatokat végeztük el. Az eredmények a kapott összetevőlistával összhangban vannak, a termék a természetes cukortartalmon felül hozzáadott cukrot nem tartalmaz, cukoralkoholokkal édesítették. A felhasznált alapanyagokból következően érdemi mennyiségű élelmi rostot is tartalmaz” – mondta el Dési Eszter laboratóriumvezető.

A győztes tortát szó szerint elemeire szedték a szakemberek, a hagyományos laboratóriumi eszközök (lombik, kémcső, pipetta) használata mellett a vizsgálólaboratórium felvonultatta a legmodernebb arzenálját is: a zsír kinyerése egy több ciklusban dolgozó, teljesen automata berendezésben történt, a fehérjetartalmat ugyancsak egy automata rendszer, egy modern titráló berendezés segítségével, a cukrok és cukoralkoholok mérését pedig elválasztástechnikával végezték. A kalóriatartalmat a cukrok szétválasztásával, az élelmi rostok számát enzimes emésztéses eljárással határozták meg, a sótartalomnál pedig a Nátrium atomot mérték a hagyományos elemanalitika szerint (a gerjesztett atomok és ionok induktív csatolású plazma segítségével állíthatók elő és mérhetők).

Külön érdekesség, hogy a tortát a laboratóriumi vizsgálatok során kemencébe rakták, és teljesen elégették! Így kapták meg a szervetlen anyagok mennyiségét. És ez még nem minden: kénsavban is felforralták, és az így a katalizátor jelenlétében több mint 400 C-on (!) elroncsolt maradékot átdesztillálva mérték meg a fehérjetartalmat. A homokkal összekeverve, termosztátba helyezve a szárazanyag- és a víztartalmat ellenőrizték, sósavval roncsolva és szerves oldószerrel kioldva pedig a zsírtartalmat mérték meg. A folyadék-kromatográffal történő vizsgálat során mérték meg a különböző cukrok és cukoralkoholok mennyiségét. Ennek köszönhetően állapítható meg teljes biztonsággal: a torta valóban hozzáadott cukor nélkül készült.

A vizsgálatokból kiderültek az egy szelet „Zöld Málna” legfontosabb értékei is - a diéta szempontjából:

· energiatartalma 232,4 kcal

· szénhidrátértéke 10,5 g

· fehérjetartalom 8,4

Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány Magyarország Cukormentes Tortája Versenyét 2012-ben indította el azzal a céllal, hogy felhívja a cukrászok figyelmét a kiegyensúlyozott étrendbe illeszthető, hozzáadott cukrot nem tartalmazó sütemények iránti növekvő igényre.

A magyarországi Eurofins Food & Feed Testing csoport szakértelmével szívesen áll egy ilyen fontos, az egészséget támogató ügy mellé. Az Eurofins a világ vezető élelmiszer- és takarmányvizsgáló laboratóriumi csoportja, amely a legmodernebb analitikai technikák átfogó skáláját alkalmazza. A csoport élelmiszer-vizsgáló laboratóriumok és kompetenciaközpontok globális hálózatát építette ki, amelyek évente több mint 450 millió vizsgálatot végeznek az élelmiszerek biztonságosságának, összetételének, eredetiségének, eredetének, nyomon követhetőségének és tisztaságának megállapítására.