A Budai Ökofilmklubban október végén rendezett vetítésén az érdeklődő közönség inspiráló filmet láthatott egy teherautó sofőrjéről, aki fáradhatatlanul gyűjti a szemetet Kárpátalján, mérsékelve a Magyarországra is eljutó környezetszennyezést. A film után kerekasztal-beszélgetést rendeztek a környezetszennyezés következményeiről és lehetséges megoldásairól. Az eseményen részt vett a felszíni vizek elemzésében és a mikroműanyag-vizsgálatokban élen járó Eurofins marketingvezetője is...

Lehet a szemétszedés közösségi élmény? Hulladékból innováció? A PET Kupa Egyesület Folyómentő teherautó című filmjének hőse, Francz Béla Kárpátalján végzi gigászi hulladékgyűjtő munkáját, egyéni ötletéből komoly vállalkozást fejlesztett, így tisztítja meg a Tisza partját a hulladékoktól. Ezzel járul hozzá ahhoz a hatalmas munkához, amelyet a PET Kupa is végez immár 2013 óta. Önkénteseik – a petkalózok – eddig több mint 400 tonna szennyező anyagot, javarészt makroműanyagot távolítottak el a Tiszából és mellékfolyóiból, illetve további 1200 tonna hulladék folyóba kerülését akadályozták meg Kárpátalján, a Tisza forrásvidékén, a hulladék 60%-át sikerült visszajuttatni a gazdaság körforgásába.

A film után szervezett kerekasztal-beszélgetésen a petkalózok (Vészity Kata, az egyesület szemléletformálásért és oktatásért felelős munkatársa, valamint Doró Viki Zöld toll díjas újságíró, a Recity Magazin főszerkesztője) élménybeszámolói következtek, Dr. Szabó István, a MATE rektorhelyettese számtalan érdekes irányból közelítette meg a problémát – többek között ökotoxikológiai aspektusból. Szunyogh Gábor, az Eurofins marketingvezetője pedig beszámolt azokról a szinergikus kommunikációs kampányokról, amelyeket a laboratórium az elmúlt évtizedben éppen a PET Kupával és a MATE-val együttműködve a felszíni vizeink elemzései, a mikroműanyag-vizsgálatok kapcsán sikeresen lebonyolított.

Dr. Szabó István, a MATE rektorhelyettese, Doró Viktória és Vészity Kata, PET-kalózok, Szunyogh Gábor, az Eurofins marketingvezetője

Legutóbb például az Eurofins környezetvédelmi laboratóriuma a PET Kupa során a Bodrog folyóból vett mintát: ilyen magas mikroműanyag-koncentrációt eddig nem találtak a hazai felszíni vizekben, és rábukkantunk az egyik hírhedt örök életű anyagra, a hormonháztartást megzavaró és rákkeltő hatású biszfenol-A vegyületre is. A PET Kupa közleményének eredményeit a hazai sajtó meghatározó médiumai is közzétették.

Mikroműanyagok a Bodrogban

„A folyómentő teherautó sokkal többről szól, mint a környezetvédelem: többek között arról, hogy ha valaki felismeri az igazi feladatot (kissé teátrálisabban: a FELADATOT), akkor előbb-utóbb segítőtársai is akadnak. Így például Francz Bélát, a film hősét, aki UAZ kisteherautójával kezdetben magányosan gyűjtötte a kárpátaljai patakok partjára szórt szemetet, hamarosan megsegítette Hankó Gergely és a PET Kupa csapata. Ahogy az Eurofins a MATE-val és a PET Kupával bonyolítja le közösen immár sokadik környezetvédelmi kutatását, kommunikációs kampányát. Öröm és megtiszteltetés volt részt venni a kerekasztal-beszélgetésen, hogy legalább egy estén át képzeletben megszabadítsuk a világot a mikroműanyagoktól és egyéb saját magunk okozta veszedelmektől” – mondta el Szunyogh Gábor a rendezvény után.

A Folyómentő teherautó

A PET Kupa A folyómentő teherautó című filmjének a vetítése a Hegyvidéki Zöld Kör, a Kétker Közösségi Alapítvány és a KörTér önkéntes szervezésében valósult meg a Habitat Kreatív Központban.